Přeskočit na hlavní obsah
Logo Kým budu
4 min

Přijímačky nevyšly? Zachovejte klid, existují další možnosti. Poradíme, co dělat

Martina Miláčková

15. květen je pro tisíce deváťáků důležitým dnem. Právě tehdy se zveřejňují výsledky prvního kola přijímacího řízení na střední školy. Některým přinesou radost a velkou úlevu, jiným naopak velké zklamání. Pokud jste se na vybranou školu nedostali, není to ale důvod propadat panice. Možná máte pocit, že se všechno pokazilo a že jste selhali. Nebo že teď vůbec nevíte, co s vámi bude dál. Věřte, že v tom rozhodně nejste sami. Každý rok se v prvním kole na svou vysněnou střední školu nedostanou tisíce deváťáků. A spousta z nich nakonec skončí na jiné škole, kde jsou ale spokojení a úspěšní. 

To nejdůležitější teď je: nepanikařte. Nepřijetí v prvním kole neznamená, že v září nebudete mít kam nastoupit. Přijímací řízení pokračuje dál a možností je ještě několik.

Zjistěte, jak jste dopadli

Nejdřív si zjistěte, co se vlastně stalo a co za vaším výsledkem stálo. Podívejte se na počet bodů, pořadí i hranici přijetí. Někdy rozhoduje opravdu jen pár bodů nebo kapacita školy. Pokud máte pocit, že došlo k chybě – třeba ve výpočtu bodů – můžete podat odvolání. Samotná naděje, že někdo odmítne své místo, už ale většinou nestačí.

Druhé kolo může všechno změnit

Mnohem důležitější je teď sledovat druhé kolo přijímaček. Právě tam se často otevřou další šance. Školy zveřejní volná místa a vy si budete moct podat nové přihlášky. Dobrá zpráva je, že výsledky jednotných přijímacích zkoušek z prvního kola se vám počítají dál, takže testy nemusíte psát znovu.

Vyplatí se pravidelně sledovat systém DiPSy i weby jednotlivých škol. Druhé kolo bývá rychlé a některé školy naplní kapacitu během pár dní. Když budete aktivní, výrazně zvýšíte svoje šance.

Zkuste být otevření i jiným školám

Možná jste měli vysněnou jednu konkrétní školu a teď máte pocit, že bez ní to nebude ono. Jenže realita bývá často úplně jiná. Spousta studentů nakonec zjistí, že jim sedl jiný obor nebo škola, o které původně ani neuvažovali. Zkuste proto zůstat otevření i dalším možnostem.

Někdy právě nečekaná cesta dopadne nejlépe. Důležité je najít školu, kde se budete cítit dobře a která vás bude bavit.

Ani druhé kolo nemusí být poslední šance

A pokud by nevyšlo ani druhé kolo? Pořád existují třetí a další kola přijímaček. Školy je vypisují samostatně podle toho, kolik mají volných míst. Jinými slovy – pořád máte další příležitosti.

Některé školy navíc nabízejí volná místa ještě během léta. Proto se vyplatí sledovat jejich stránky pravidelně a nevzdávat to po první nebo druhé překážce.

Jeden výsledek nerozhoduje o vaší budoucnosti

Hlavně si ale neříkejte, že jste „horší“ než ostatní. Přijímačky nejsou měřítkem toho, jak úspěšní jednou budete. Jeden nepovedený výsledek nerozhoduje o celé vaší budoucnosti. Důležité je nevzdat to a pokračovat dál.

Takže: Nadechněte se, dejte si chvíli pauzu od stresu a pak začněte řešit další krok. Šance dostat se na střední školu je pořád velká – a vaše cesta rozhodně nekončí jedním nepřijetím.

Nechceš přijít o zajímavé články?

Přihlas se k odběru newsletteru. Ať už ti nic neunikne.

Kdo jsem?

Zadejte platný e-mail pro odběr novinek.